A medence típusok előnyei és hátrányai
Polipropilén (műanyag) medence
Előnyei:
- Költséghatékony
- Telepítése házilag is könnyen megoldható
- A kivitelezési ideje kevesebb, mint egy épített medencének
Hátrányai:
- Viszonylag kötött medence formák és méretek
- Nem olyan tartós, mint egy épített medence
- A medence kevesebb színben érhető el
- A medence felújítása az épített medencéhez képest bonyolultabb és költségesebb
Épített, zsaluköves, fóliás medence
Előnyei:
- Bármilyen méret és forma elérhető
- Egy életre szól, nagyon tartós
- Felújítása a polipropilén medencékhez képest egyszerű
- Számos színben választható a fólia
Hátrányai:
- A kivitelezés időben több, mint a polipropilén medence elkészítése
- Költségesebb
Szolgáltatásaink országszerte elérhetőek
- Polipropilén medence gyártása és kivitelezése
- Épített medence kivitelezése
- Fóliázás
- Gépészeti szerelés
- Tavaszi nyitás
- Téliesítés
- Tanácsadás
Medenceépítés házilag, lépésről lépésre
Ha költséghatékonyan szeretné megoldani a medence építést és érez hozzá erőt, kitartást és ügyességet, akkor az alábbiakban önnek szeretnénk segítséget nyújtani.
A házilagos medence építés fázisai:
- A tervezett hely előkészítése, kitűzés: Szükséges alaposan megtervezni a medence helyét. Fontos, hogy körbejárható legyen és számoljunk a gépészeti aknának, akár külső lépcsőnek is helyet. A területet el kell egyengetni, egyenletes talaj szükséges. Sok esetben akár töltésre is szükség van. Ha mindez sikerült, szükség lesz faékre és zsinórra. Ezek segítségével könnyen kijelölhető a kívánt medence méret.
- Földmunka, munkagödör kiásása: Ezt kézi erővel is ki lehet ásni, azonban ez rengeteg befektetett idő és munka. Egyszerűbb ha hívunk egy munkagépet, aki pár óra alatt elvégzi a munkagödör kialakítását a megadott méretek szerint. Fontos, hogy a kiemelt földre még szükség lehet, csak a medence elkészültekor érdemes ezt elszállítatni. A környező építkezéseken meg lehet kérdezni, hogy a feltöltéskor szükségük van-e erre a kitermelt földre, így nem kell fizetnünk az elszállításért.
- Aljzatbeton elkészítése: Az aljzatbeton vastagsága attól függ, hogy zsaluköves medencét szeretnénk telepíteni vagy polipropilén medencét. Polipropilén medencénél 5 cm sóderágy az alsó réteg, fölötte pedig 15 cm-es a vasalt aljzatbeton 8-as vashálóval. Épített medencénél a sóderágy 15 cm-es, fölötte a vasalt aljzatbetonba 8-as vasháló szükséges két soron. A betonozáshoz érdemes szakembert fogadni, ugyanis az aljzatbetonnak egyenesnek és simának kell lenni. A csöveket és fehér termékeket még a betonozás előtt el kell helyezni!
- Pihentetés: az aljzatot hagyja pihenni 1 hétig.
- Oldalfal elkészítése: Épített medence esetében az oldalfal készülhet zsalukőből, vagy akár a modernebb változatából, például ThermoBlockból, vagy porocell BigBlockból, amik már a hőszigetelést is biztosítják. A zsalukövek közé 8-as szál vasat kell tenni vízszintesen, soronként kettőt, majd függőlegesen építő elemenként egyet. Három sor építőelem letételekor kell a betont beönteni a zsalukőbe. Polipropilén medence esetében az oldalfalak visszatöltése nem történhet földdel, kizárólag földnedves betont alkalmazhatunk. A földnedves beton visszatöltése a vízszint folyamatos növekedésével történjen kézi erővel. Ha a visszatöltés gyorsabb, mint a vízszint emelkedése a medence fala beomolhat vagy hullámos lehet.
- Belső falak vakolása: Épített medence esetében a belső falakat szép simára kell vakolni, hogy a bélésfólián ne legyenek kitüremkedések.
- Gépészet, csővezetékek szerelése: Ez a medence legfontosabb része. A gépészeti szerelést minden esetben egy gépész szakember végezze!
- Fóliázás: A medence fóliázás folyamatát is jobb, ha szakember végzi. Ez egy nagyon alapos, precíz munka. Ez a bélésfólia adja meg a medence esztétikumát. Hegesztéssel és ragasztással készül.
- Föld feltöltés: Ha a gépészet kész és a fóliázás is megtörtént, földdel vissza lehet tölteni a medence külső falát.
- Vízzel való feltöltés: A legideálisabb, ha csapvízzel van feltöltve a medence és ezt a vizet tartja folyamatosan karban. A kútvizet nehezebb és költségesebb kitisztítani.
- Körüljáró burkolat létrehozása: A medence szélét körbe burkolhatjuk műkővel, szegélykővel. Körüljáróként alkalmazhatunk járólapot, térkövet vagy akár műfüvet is.