Megfelelően kiválasztott homokszűrős vízforgató rendszer, amely kiszűri a nagyobb szennyeződéseket és segít a vegyszerek egyenletes eloszlatásában. Jól beállított vegyszerezés, a víz összetevői tökéletes kémiai egyensúlyban vannak.
A medence vegyszerezése nem könnyű feladat, azonban gyakorlással elsajátítható a tudás.
A medencét mindenképpen csapvízzel kell feltölteni, ugyanis így könnyíthető a feladat, rövidíthető a vízkezeléssel eltöltött idő. A kútvíz legtöbb esetben nem alkalmas a medence vízzel való feltöltésére, vagy jelentős költséget vonz magával.
A víz felszínén úszó szennyeződéseket a szkimmer, fölöző távolítja el. A vízben lebegő szennyeződéseket a vízforgató szűri ki. A padlóra lerakodó koszt automata medencetisztító robot vagy kézi porszívó tisztítja.
A medencevíz ideális pH értéke: 7,2-7,6
A pH szint mérhető manuális és digitális vízelemző készlettel.
Az ajánlott pH érték kissé lúgos.
7,2 pH érték alatt – A víz csípi az emberek szemét és korrozív.
7,6 pH érték felett – A klórozó vegyszerek hatékonysága csökken.
Ha megfelelő mennyiségű klórt adagolunk a vízhez, akkor is jelentkezhet probléma. Ha a pH szint magas, megfelelő mennyiségű klór szint mellett is lehet algás, zavaros a víz.
Vízkeménység
A medence oldalfalán, vízvonalán megjelenő vízkövet a kemény víz okozza. A víz keménységét a vízben oldott magnéziumsó és kálciumsó mennyisége határozza meg.
A vízkő eltávolítása megfelelő vegyszerezéssel könnyen orvosolható.
A fertőtlenítőszerek elpusztítják a vízben jelenlévő baktériumokat, algákat, mikroorganizmusokat és gombákat. Megjelenésük esetén a víz zavarossá válik. Fertőtlenítésre leggyakrabban klórt használunk.
Szabadklór-tartalom/ Free chlorine:
Az ideális szabadklór-tartalom (angolul: free chlorine – FC) literenként 0,6-1,0 mg.
A szabadklór-tartalom mérhető manuális és digitális vízelemző készlettel.
Az alacsony klórszint nem pusztítja el a mikroorganizmusokat, baktériumokat, algákat és gombákat, a magas klórszint pedig ártalmas a fürdőzők egészségére.
Az algák megjelenésének megelőzéséhez algaölő szert szükséges alkalmazni. Ha lecsökkent a klór és az algaölőszer szintje, akkor a medence fél nap alatt bezöldülhet, bealgásodhat. Ha megtörtént az algásodás sokkoló klórozást érdemes alkalmazni.
A szűrő nem minden esetben tudja leszűrni a kisebb szennyeződéseket, amik miatt a víz zavarossá válhat. Pelyhesítő vegyszer hozzáadásával ezek a részecskék a többszörösére nőnek, így már leszűrhetővé válnak. Fontos a pelyhesítő szer leírás szerinti adagolása, ellenkező esetben a kívánt hatás nem lesz megfelelő.
A víz felszínén úszó szennyeződéseket a szkimmer távolítja el. A vízben lebegő szennyeződéseket a vízforgató szűri ki. A padlóra lerakodó koszt automata medencetisztító robot vagy kézi porszívó tisztítja.
Automata vegyszeres vízkezelés-automata vegyszeradagoló
Az automata vegyszeradagoló beépítése jelentősen megkönnyíti a medence vízének karbantartását. Szondával méri a víz pH-értékét és klór szintjét és a mért szinthez képest adagolja a kellő mennyiségű vegyszert. Ennek köszönhetően optimalizálható a vegyszer fogyasztás és nem igényel manuális beavatkozást.
Sokszor nem megfelelően működtek a vegyszer szondáink, rettentő sok időt vett igénybe, mire rájöttünk, hogy miért.
A megfelelően beállított alkalinitás miatt, a medence vegyszer felhasználása jelentősen csökkenthető.
Magyarországon nem terjedt el az az információ, hogy miért fontos az alkalinitás.
Karbonátok, bikarbonátok, hidroxidok és esetenként borátok, szilikátok és foszfátok vízbeli jelenlétére utaló szakkifejezés.
Szeretnéd tudni, hogy medencéd vize tényleg teljesen tiszta és kémiai egyensúlya is rendben van-e?
Ez általában ránézésre megállapítható. A víz teljesen átlátszó, nem homályos, nem zavaros, a vegyszerek szaga pedig szinte alig érezhető.
Azonban a legjobb döntés az, ha hivatalosan is meggyőzödsz erről különböző víz elemző készletekkel, teszterekkel. A boltokban és webshopokban számos teszter megtalálható. Manuális, kézi tesztcsíkok, folyékony vízelemző készletek és akár digitális vízelemző készletek is.
A tiszta víz nem minden esetben jelent, tökéletes össz-alkalinitást. Ha ez nincs rendben, eredmény lehet egy irritált bőr és viszkető szemek. Továbbá a medence hosszú távon károsodhat, ha ezek az értékek nincsenek rendben.
Ha magas: Sósavval addig kell állítani a pH-szintet, amíg a ppm szint nem esik 80 és 120 ppm közé. Fontos, hogy eközben a pH-szint ne essen 7,2 alá.
Ha alacsony: Szódabikarbónát kell adagolni a vízhez. 1m3 vízhez 18 gramm szódabikarbónát kell adni, hogy a szint 10 ppm-et emelkedjen.
Ha a medence kalcium keménységi szintje túl magas, a víz kemény lesz. Ennek az első árulkodó jele az opálos, homályos víz.
Az opálos medence vizet legtöbb esetben klórsokkal kezeljük. Azonban ha a klórsokk után sem szűnik meg az opálos, homályos víz, akkor ez magas kalcium szintre utalhat.
Ha ezt sok ideig hagyjuk figyelmen kívül, kalcium lerakódás jelenhet meg a medence oldalfalán, alján, a szűrőkosárban vagy a sóbontó készüléken. Ez tönkreteszi a szűrési folyamatot.
A túl lágy víz korrózívvá válhat és kárt okozhat a medence felületén és az eszközökben is.
Ha magas: Vízkeménység stabilizátort kell alkalmazni.
Itt tudja megrendelni: https://yetiklima.hu/klima/aquacorrect-vizkemenyseg-szabalyozo-1-l
Ha alacsony:
Égetett mész(CaO) adagolásával emelhető a szint.
1: Az alacsony pH szem- és bőrirritációt okoz:
A túl savas víz szem- és bőrirritációt okoz és emellett eltávolítja a test természetes zsírjait. Száraz, viszkető bőrt és törékeny hajszálakat okoz. Ugyanezek a problémák jelennek meg akkor is, ha a pH túl magas.
2: A magas pH inaktiválja a klórt a medencében Minél inkább eltolódik a pH szintje lúgos vagy alkáli tartományba, annál inkább csökken a klór hatékonysága is. Ez indokolatlanul sok klór használatot eredményez, amely növeli a medence üzemeltetésének költségeit.
3: A nem megfelelő pH károsíthatja a PVC burkolatot Alacsony vagy magas pH esetén a PVC burkolat élettartama drasztikusan csökken.
4: Az alacsony pH a medencében korrodálódáshoz vezethet
A savas medencevíz korróziót okoz. Ez megjelenhet a gépészeti berendezéseken és a medence körüli felszereléseken is.
5: A magas pH érték homályos, opálos vizet eredményez A pH szint emelkedésével sok ásvány csapódik ki. Ez okozza a homályos vizet és az ásványi lerakódásokat.
Optimális pH szint-megoldás: Fontos, hogy naponta ellenőrizzük a pH-szintet, és ha eltérést észlelünk, azonnal kezeljük. Ha a pH-szint túl magas, akkor csökkenteni kell. Például:
Itt tudja megrendelni: https://yetiklima.hu/klima/aquacorrect-ph-minusz-granulatum-15-kg
Ha túl alacsony, akkor PH plusz-t kell adagolni a medencéhez.
A medence használata során számos szerves anyag és szennyeződés kerül a medencébe, például izzadság, nyál és kozmetikai, napozó termékek.
A környezetben előforduló por és szennyeződés is szennyezi a medence vizét.
A medence tisztán tartásában, fertőtlenítésében a legnagyobb segítség a klór alkalmazása. A klór elpusztítja vagy inaktiválja azokat a baktériumokat és mikroorganizmusokat, amelyek fertőzéseket és betegségeket okozhatnak.
Optimális klór szint: 1-3 ppm. Az alacsonyabb szint hatástalan, a magasabb klór szint irritációt okoz.
Alacsony klórszint okozta problémák:
Megoldás: adjon hozzá klórtablettát vagy klór granulátumot.
Itt tudja megrendelni:
https://yetiklima.hu/klima/aquacorrect-klorgranulatum-56-1-kg
https://yetiklima.hu/klima/aquacorrect-klortabletta-200gr-90-1-kg
Magas klórszint okozta problémák:
Megoldás: adjon hozzá klór semlegesítőt.
Itt tudja megrendelni:
https://yetiklima.hu/klima/klor-semlegesito-5kg