Beköszöntött az ősz, sokan pedig még nem szeretnék elengedni a nyári élményeket, sem pedig a nagy pancsolásokat, és szeretnék a lehető legtovább kihasználni az otthoni medence nyújtotta lehetőségeket. Szerencsére a október enyhének ígérkezik, akár még az őszi szünetben is csobbanhatunk egyet. Na, de hogyan?
Amikor medencét tervezünk az udvarunkba, azt szeretnénk, hogy azt majd a lehető legtovább használhassuk. Magyarországon az éghajlat kontinentális, ez pedig azt jelenti, hogy négy évszak váltja egymást, melyek közöl leginkább csak a nyár alkalmas arra, hogy élvezhessük a medence nyújtotta lehetőségeket. Tavasszal és ősszel bár még kellemes szokott lenni az idő, de annyira azért mégsem meleg, hogy a medence vizét kellően felmelegítse, illetve melegen is tartsa. Ha nem teszünk semmit, akkor csak szűk 2-3 hónapot pancsolhatunk a kerti medencébe.
Szerencsére nem kell ennyivel beérnünk. Ahhoz, hogy a medence vizét 27-28 fokon tarthassuk tavasszal és ősszel is, valamilyen medencefűtésre lesz szükség. Természetesen erre már többféle megoldás is létezik, olcsóbb és drágább egyaránt. Van, amely passzív módon melegíti fel a medence vizét, más megoldások esetén havi költségekkel kell számolnunk. Lássuk, hogy tudjuk a medencénket még ősszel is kihasználni.
Vannak olyan fűtési megoldások, melyek nem igényelnek külső energiát, tehát nem lesz havi költségük, szinte ingyen oldják meg a medence vizének felmelegítését. Ilyen esetekben, lényegében a nap energiáját használjuk, nem pedig az elektromos áramot, a nap pedig költségmentesen áll a rendelkezésünkre. A passzív fűtési megoldások a medencefedések, mint a szolár medence takaró és a polikarbonát medencefedés.
A szolár medencetakaró egy meglehetősen népszerű megoldás, melyet sokan használnak. Nagy előnye, hogy nem kell nagyobb befektetés, mert viszonylag olcsón beszerezhető, és utólag is bármikor felhelyezhető a medencére. Az ilyen takarók mondhatni egy speciális fóliából készülnek, mely a medence formáját követi, és az üvegházhatás elvén működik. A takarón átsüt a nap, ez a hő melegíti a vizet, ám nem képes távozni, hiszen a takaró ezt megakadályozza. Ennek hatására a víz akár 4-7 fokkal is melegebb lehet. Mivel viszonylag olcsó egy ilyen takaró, és a felhelyezése sem igényel különösebb szaktudást, sokan használják arra, hogy meghosszabbítsák a medencében töltött napok számát. Nem árt tudni azonban, hogy a szennyeződések ellen nem fog védeni ez a megoldás, és a napsütéses órák száma jelentősen befolyásolja a hatékonyságát.
A másik passzív fűtési megoldás, ami szintén nagyon népszerű a polikarbonát medencefedés. Már meglévő medence esetén is használható, tehát nem csak akkor szerelhető fel, ha épp folyamatban van a medenceépítés. Nagyon jó lehetőség arra, hogy tavasztól őszig használhassuk a medencénket. Mivel az ilyen fedések nemcsak a szennyeződések, de a vízbe esés ellen is védenek, a gyerekek biztonsága érdekében is fel szokták őket szerelni. Akárcsak a szolár medencetakaró, a polikarbonát fedések is üvegházhatás alapon működnek, de lényegesen hatékonyabban. Azzal viszont számolni kell, hogy lényegesen többe is kerülnek, mint a takarók, és a beszerzésük is némiképp bonyolultabb.
Természetesen másféle fedések is léteznek manapság, akár olyanok is, amelyeken járni is tudunk, tehát amikor nincs használatban a medence, akkor járni is tudunk rajtuk. Ezek is segíthetnek persze a medence vizének hőmérsékletét megtartani, de mivel így a vizet nem éri nap, így a hőmérséklet emelésében nem feltétlen segíthetnek.
Az aktív, tehát külső energiát igénylő fűtési megoldások nagyon népszerűek manapság. Ilyenkor a medencefűtéshez külső energiaforrásra van szükség, mely lehet áram, gázkazán, napelem, hőcserélővel ellátott vízmelegítő stb.. Az ilyen megoldásoknak érthető módon van egy havi költségük, mely attól függ, hogy milyen medencefűtésről van szó. Az ilyen megoldások lehetővé teszik, hogy akár egész évben medencézhessük, talán csak a leghidegebb téli hónapokban nem, de talán még akkor is.
Medencefűtésből rengetegféle van, amire viszont figyelni kell, hogy a legtöbb megoldásra már az építésénél gondolni kell, utólag nem feltétlen telepíthető. Léteznek utólagos fűtési megoldások ebben a kategóriában is már, ám ezek meglehetősen leszűkítik a lehetőségeinket, jobb, ha már előre gondolkodunk, ha egész évben használni szeretnénk a medencét.
Természetesen akkor járunk a legjobban, ha mindkét megoldást kihasználjuk, és a fűtés mellett medencefedést is alkalmazunk. A két módszer kombinációjának köszönhetően akár 9-10 hónapon át is használhatjuk a medencénket. Emellett érdemes napelemes rendszerben is gondolkodni, tehát a nap erejét nemcsak passzív módon használni, hanem az áramtermelésbe is bevetni. Ezzel ugyanis jelentősen csökkenthetjük az aktív fűtési megoldások költségeit.