Bár még kellemes az időjárás, és a medence fűtések és fedések nem feltétlen indokolják, de hamarosan eljön a medencék téliesítésének ideje. De miért is van erre szükség, mikor kell elvégezni, és hogyan?
Kültéri medencéből sokféle van, ám van mindben egy közös tulajdonság, mégpedig az, hogy téliesíteni kell őket. Ez a folyamat megkerülhetetlen, ha azt szeretnénk, hogy medence gépészeti elemi és fala évekig ép maradhasson, és a tavaszi beüzemelés is zökkenőmentes legyen. Persze, aki megfelelő fedéssel vagy épp fűtési rendszerrel rendelkezik, még nem gondol erre, inkább arra, hogy melyek lesznek a napok, amikor még vígan pancsolhat a medencében. A téli időszak ilyenkor még távolinak tűnik, de nem árt előre gondolkodni, és ha még kezdők vagyunk medence ügyben, akkor időben tájékozódni arról, hogy mikor is jön el a medence téliesítésének az ideje.
Persze megtehetjük azt is, hogy keresünk egy megbízható céget, talán pont azt, akik az építést is végezték, és megkérni őket, hogy végezzék el ezt a folyamatot, mert sokszor erre is van lehetőség. Ugyanakkor ez a folyamat nem olyan bonyolult, bár tény, hogy odafigyelést igényel. Aki spórolni szeretne, az bátran vágjon bele, de mindenképpen járjon utána a folyamatnak, és azt pontosan és körültekintően végezze el. De mit is? A következőkben erre a kérdésre adjuk meg a választ.
A medence téliesítése rendkívül fontos, és nemcsak az elvégzése, hanem az is, hogy a lehető legnagyobb körültekintéssel végezzük. Ellenkező esetben maradandó károsodást szenvedhet a medence, sérülhetnek a gépészeti elemek, a csőhálózat, és a medence falazata is. Ezen elemek kijavítása költséges lehet, jobb az ilyen helyzeteket elkerülni. A hazai telek meglehetősen enyhék szoktak lenni, mégis lesznek olyan napok, amikor bőven fagypont alatt lesz a hőmérséklet, a fagy pedig nagyon sok kárt tud okozni. Ha a medencében, a csövekben, vagy épp a gépészeti elemekben víz marad, akkor a hidegebb napokon az megfagyhat, a térfogat növekedés pedig az említett elemek sérüléséhez vezethet. Megrepedhetnek a csövek, sérülhet a fal, vagy eltörhetnek, rongálódhatnak a gépészeti elemek. Ha a téliesítésen spórolunk, akkor azt a költséget bizony a javításra költhetjük majd.
A téliesítés tehát lényeges, és nemcsak a sérülések elkerülése érdekében. Ha nem megfelelően végezzük el a téliesítés folyamatát, akkor elszennyeződhet a víz, mely majd a tavaszi nyitáskor fog ránk óriási terhet róni. Lehet, hogy csak egy komolyabb tisztításra lesz szükség, ami szintén nem lesz olcsó mulatság, de akár egy teljes vízcserével is számolnunk kell, ami ugyancsak nem lesz gazdaságos. A téliesítésen tehát nem érdemes spórolni. Elvégezheti szakember is a munkát, ennek persze lesz egy költsége, de akár mi belevághatunk ebbe a folyamatba.
Fontos kérdés, hogy mikor is érdemes elvégezni a medence téliesítését, ugyanis az sem jó, ha túl későn vágunk bele, ám az sem, ha túl korán. Ha túl későn állunk neki, akkor a víz megfagyhat, és károkat okozhat, ezt talán nem is nagyon kell magyarázni. Sokan vannak viszont, akik túl hamar állnak neki ennek a folyamatnak, mert biztosra akarnak menni, nem szeretnének egy váratlan hidegebb idő miatt kapkodni, és túl korán végzik el a téliesítést. Viszont ezzel is baj van, nem csak a túl késői időponttal. ha ugyanis túl korán végezzük el ezt a feladatot, akkor a kelleténél magasabb lesz a víz hőmérséklete, így pedig még a tél beállta ellőtt elszaporodnak a baktériumok a vízben. A nem kívánt organizmusok pedig algásodáshoz vezethetnek, ami a tavaszi nyitáskor fog majd csak kiderülni, és ez a meglepetés nem lesz kellemes.
A karbantartási feladatok egyik legfontosabb része a víz tisztítása, ez pedig a téliesítés előtt is rendkívül lényegese lesz. A téliesítést csak akkor szabad elvégezni, ha a hőmérséklet tartósa 15 fok alatti vagy körüli. Általában akkor, amikor már amúgy is túl hideg van ahhoz, hogy csobbanjunk egyet még a fűtés-fedés ellenére is.
Most, hogy tudjuk, hogy mikor érdemes nekiállnunk ennek a feladatnak, nem árt azt sem tudni, hogy mire is lesz hozzá szükség. Persze, ha szakembert kérünk fel a feladatra, akkor ő majd minden eszközt hoz magával, ez majd a számlán is látszani fog. Amennyiben mi magunk vágunk bele a folyamatba, akkor pár dologra szükségünk lesz. Mielőtt neki látunk a munkának a következőket szerezzük be: klór, pelyhesítőszer, téliesítő folyadék, gizmo, fagydugó, fagytest, téli takar, vízzsák vagy kötél.
Érdekes kérdés, hogy a medence vízének mi legyen a sorsa: le kell engednünk, vagy maradhat a medencében. Ez attól függ, hogy milyen medencénk van otthon. Egyes típusok esetében vízzel teli medencét kell téliesíteni, más esetekben le kell engedni a vizet vízszintet leengedjük a szkimmer alá 4-5 cm-rel. Amikor a medencét építtetjük, mindenképp kérdezzünk rá a kivitelezőnél a téliesítés menetére. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor bízzuk inkább szakemberre a medence téliesítését.