Egy medence vagy egy uszoda rengeteg veszélyt rejteget a gyerekes családok számára, ezért nem lehet elégszer kihangsúlyozni az odafigyelés fontosságát. Vannak élethelyzetek, amikor az elkerülés és a megelőzés az, ami megmenti valakinek az életét.
Mik ezek? Ebben a bejegyzésben kiderül.
- Amikor medence vagy más nagyobb tömegű víz közelében vagyunk, akkor a legfontosabb szabály az, hogy mindig kísérjük figyelemmel a gyerekeket. Ha csak egyetlen pillanatra mással foglalkozunk, akkor máris megtörténhet a baj. Ha úgy érezzük, hogy mi is szeretnénk pihenni, akkor felváltva vigyázzunk a kisebbekre. Ne higgyük azt, hogy a mi gyerekünknek nem lehet baja, mert ekkor történnek a balesetek.
- Sok fiatal azért kerül bajba, mert nem tudta, hogy mit szabad és mit nem. A szülőnek a feladata, hogy még otthon elmagyarázza az uszodai szabályokat. Különösen figyeljünk a csatornákra, és az apró résekre, mivel ezek nagyon hívogatóak lehetnek a kisebbeknek. Minden, ahova be tudja dugni az ujját felér egy kalanddal. Meséljük el neki, hogy mi történhet, ha nem fogad szót.
- Fontos, hogy időben megtanítsuk a gyereknek a viselkedés alapszabályait. Ne kiabáljon segítségért játékból, mivel így nem fognak rá figyelni. Tanítsuk meg neki, hogy a medence körüli szaladgálás veszélyes mutatvány. Emellett ne adjunk neki olyan játékot sem, ami a medencébe csúszhat.
- Ha már valamennyire jól úszik, akkor biztosan szeret a víz alatt is lenni. Azonban, ha túl mély a víz, akkor ne engedélyezzük a merülést. A hirtelen változó nyomás megijesztheti. Azt is tanítsuk meg neki, hogy legyen mindig nyújtva a karja, nehogy beüsse a fejét a falba. Szokja meg, hogy ugrásnál azonnal fel kell jönnie, hogy lássuk, nem esett baja.
- Amikor vihar közeledik, akkor ideje elhagyni a vizet. Sem előtte, sem alatta, sem közvetlenül utána nem szabad a medencében lennie. Inkább együnk egy jó hamburgert, amíg várakozunk.

- Az alkohol fogyasztás kikorúak számára tilos, azonban a felnőtteknek is kerülniük kell. Ha több sört isznak a kelleténél, akkor könnyen lehet, hogy nem tudnak már úgy odafigyelni a gyerekre, és hamarabb bajba fog kerülni.
- Amikor saját medencéről van szó, akkor fontos, hogy megfelelően el legyen kerítve. A picik mindent megpróbálnak kinyitni, és akkor fogják csinálni, amikor a legkevésbé számítunk rá. Nem elég csak simán becsukni a kaput, hanem zárjuk kulcsra. Az a legjobb, ha vészjelzőt is felszerelünk, így azonnal halljuk, ha valahogy mégis bejutott. Sokan kamerát is felszerelnek, így rá tudnak pillantani, miközben máshol tartózkodnak.
- Nem árt, ha van kéznél egy életmentő felszerelés. Ebben legyen egy erős kötél, mentőmellény vagy bója, de egy hordozható telefon is jól jön.
- Amikor saját medencénk van, akkor az áramrendszert is ellenőriztetni kell. Nem elég egyszer megnézni, legyünk rendszeresek. Egy rosszul beszerelt vagy meghibásodott rendszer hatalmas katasztrófához vezethet.
- Néha hiába teszünk meg minden tőlünk telhetőt, a baj akkor is megtörténik. Nem vall pesszimizmusra, ha előre felkészülünk. Játsszuk le a lehetséges baleseteket, és gondolkodjunk el rajta, hogy mit tennénk adott helyzetben.