2300 Ráckeve, Kossuth Lajos utca 19.
Nyitvatartás: Hétfő - Péntek: 8:00 - 16:00
Breadcrumb Image

A középfülgyulladás főleg az úszókat érinti. Vigyázzunk!

Főoldal Blog A középfülgyulladás főleg az úszókat érinti. Vigyázzunk!
25 júl 2021  /  Szerző: Prémium Medence   /   0 hozzászólás

Ha a nyári melegben a rendszeres úszás mellett döntünk, akkor számolni kell a középfülgyulladással. Ilyenkor a külső hallójárat megfertőződéséről beszélünk, ami nem a legveszélyesebb patológia, de azért érdemes vigyázni rá. Igazából egy gyakori előfordulású betegségről van szó, ami azt jelenti, hogy akár az emberek 10%-át is érintheti, azonban főleg a fiatalabb gyerekek körében fordul elő, általában az úszóknál.

Normál körülmények között a fülzsír úgynevezett védőgátként szolgál a hallójáratban, ami a savas pH miatt antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik. Ezt a különleges anyagot veszélyezteti az uszodák klóros vize, ami kedvez a mikroorganizmusoknak és a kórokozóknak. De akkor mi okozhatja a középfülgyulladást?

Mi okozhat középfülgyulladást?

Egyik ok a piszkos vízben való úszás, vagy amikor túl hosszú ideig érintkezünk a medence vizével. Ilyenkor baktériumok jelenhetnek meg a fülben, ugyanakkor a gombák fejlődésére is nagyobb az esély, tehát ez is okozhat középfülgyulladást. Ha nem érintkeztünk vízzel, akkor lehet, hogy valami beragadt a fülünkbe. Végül, de nem utolsó sorban a megfázás és az influenza is okozhatja, úgyhogy, ha betegnek érezzük magunkat, akkor szintén figyeljünk a tünetekre.

Mik a tünetei?

Az okok után fontos megismerni a tüneteket is. A hallójárat kényelmetlensége észrevehető, de ha nem reagálunk időben, akkor rosszabbul is végződhet a történet. A tipikus tünetek a következők:

  • viszketés a hallójáratban
  • a fül pirosas lesz
  • enyhe kellemetlenséget érzünk, és ha megmozgatjuk a fület, akkor rosszabbodik
  • a fülben tiszta, szagtalan folyadék gyűlik össze

Ezek a kezdeti jelek gyorsan megjelennek a fertőzés során, és fokozatosan romlanak, ha a betegség előrehalad.

A gyulladás kezelése

A középfülgyulladás kezelése többféleképpen történhet. Az első lépés mindig a fertőzött hulladék, víz eltávolítása a hallójáratból. Figyeljünk arra, hogy száraz maradjon, így utána jöhet a fertőtlenítés. Általában ecetes fülcseppet szoktak alkalmazni, ami egy hét alatt enyhíteni szokta a problémát. Ha komolyabb a helyzet, akkor antibiotikumos cseppek is segíthetnek, és bizonyos esetben fájdalomcsillapítóra is szükség lehet.

Mint minden más bakteriális vagy gombás fertőzés esetén fennáll annak a lehetősége, hogy más szövetekre is átterjed, így az immunhiányos betegeknél, a cukorbetegeknél vagy az időseknél különös odafigyelést igényel.

A középfülgyulladás kezelése otthon elég nehéz, bár az alapos tisztítás segíteni szokott. Vannak olyan oldatok, amik alkoholt és ecetet tartalmaznak, ez azonban nem ment meg minket a fertőzéstől. Amennyiben tapasztaljuk a jeleket, az a legjobb, ha inkább orvoshoz fordulunk, mivel más okból is megjelenhetnek.

A gyulladás egyik leggyakoribb oka a víz szokott lenni, azonban más is okozhatja. Ha a fülben érződő kellemetlenség órákon keresztül folytatódik, akkor mindenféleképpen orvoshoz kell fordulni. A fertőzésekkel szemben nincsenek kifogások, minden egyes kezelés nélkül eltöltött óra hozzájárul, hogy a baktérium más szövetekre is átterjedjen. Eközben az orvosi segítség már egy nap alatt megoldhatja a patológiát.