Az úszás az egyik legteljesebb gyakorlat, ezért vannak olyanok, akik a rossz idő ellenére is szeretnék folytatni. Erre a legjobb megoldás a fűtött medence, amit a legtöbbször a helyi uszodában találunk meg.
Mindig érdemes szem előtt tartani néhány írott és íratlan szabályt. Az első szabály, hogy az uszodában ugyanúgy úszunk, mint ahogyan vezetünk. Egy sávban kell maradnunk, odafelé a jobb oldalon, visszafelé pedig a bal oldalon.
A második dolog, amit meg kell tennünk, hogy átnézzük a sávokat, mielőtt belevetnénk magunkat a medencébe. Minden nyilvános uszodában vannak sávok a gyors úszóknak és sávok a lassabb úszóknak. Nézzük meg az egyes sávokban lévő úszók szintjét, és keressük meg a sajátunkat, hogy ne zavarjuk a többieket.
Ha úszás közben pihennünk kell, ne középen, hanem az üres sáv végén maradjunk. Így elkerülhetjük a többi úszó esetleges ütközéseit. Ha pedig újra úszni akarunk, akkor várjuk meg, amíg a többiek megfordulnak, ne egyszerre induljunk el. A legjobb, ha mindig a saját tempónkban haladunk, és nem aggódunk amiatt, hogy a többi sportoló mit csinál. Mások edzéseinek nem kell megzavarniuk a rutinunkat.
Mi történik akkor, ha gyerekekkel megyünk? Ilyenkor vigyük őket egy kisebb méretű gyerekmedencébe, és maradjunk végig a közelükben, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket.
Bár minden egyes uszodának megvannak a saját szabályai a létesítmények helyes használatára vonatkozóan, vannak olyan pontok, amiket érdemes általánosságban betartani.
A nyilvános uszodákban különleges előírások vonatkoznak a fürdőzők optimális higiéniájának és következésképpen az egészségének garantálása érdekében, amiket a CMD Sport is összegyűjtött.
Az uszodai öltözők általában melegek és párásak. Az a tény, hogy naponta jelentős számú ember látogatja őket, ideális táptalajt biztosít a baktériumok és kórokozók számára, még akkor is, ha a medence minden egészségügyi előírást gondosan betart. Ezért a fürdés előtti és utáni zuhanyzás elengedhetetlen. A szappan ezért az egyik olyan termék, amelyet mindenképpen magunknál kell tartanunk, és egy papucs is mindig legyen nálunk, ami nemcsak a csúszás ellen véd, hanem a baktériumok ellen is.
Mindenekelőtt az úszásnak mindenki számára szórakoztatónak kell lennie. Ennek ellenére mindig van némi kockázat a biztonságunkra nézve, kezdve magával a vízzel, amely növeli a csúszás veszélyét, amikor sima felületeken mozgunk. A medence biztonsági szabályainak elolvasásával és betartásával jelentősen csökkenthetjük a sérülés kockázatát. A nyilvános medencék padlója gyakran csúszós. A megfelelő papucs nagyobb tapadást és ezáltal nagyobb biztonságot nyújt. A kisebb gyerekeknek is ezt az ajánlást kell követniük, és nem szabad szaladgálniuk a létesítményekben.
Ha a gyerekek még nem tudnak úszni, maradjanak a kifejezetten nem úszók számára kijelölt területeken, és mindig felügyelet mellett. Így elkerülhetők a feleslegesen veszélyes helyzetek. Arra is ügyeljünk, hogy csak a széléről és az engedélyezett területeken ugorjanak a medencébe, elegendő helyet hagyva, és ne nyomjanak le a víz alá más gyerekeket, még szórakozásból sem. Az ugródeszkák vagy vízicsúszdák környékét használat után a lehető leghamarabb el kell hagyni. Ha nem akarjuk használni ezeket az elemeket, akkor maradjunk távol tőlük.
Az úszás jó módja a fittség megőrzésének, mindenki számára – még a család legfiatalabb tagjai számára is – alkalmas, és nem jár nagyobb komplikációkkal. Ha azonban rosszul érezzük magunkat, jobb, ha elkerüljük az úszást.
Azt is szem előtt kell tartani, hogy az étkezés utáni fürdésnek is megvannak a maga kockázatai, különösen, ha hideg vízbe ugrunk, mivel a túl nagy és hirtelen hőmérséklet-kontraszt szédülést, fejfájást, sőt eszméletvesztést is okozhat. Ugyanígy óvatosnak kell lennünk akkor is, ha éhgyomorra akarunk fürdeni, mert ez szintén káros lehet.
A kockázatok minimalizálása érdekében fokozatosan kell bemenni a vízbe, apránként áztatva a testet, amíg hozzá nem szokunk a medence hőmérsékletéhez. A fiatalabb gyermekek esetében fontos, hogy a vízbe lépéskor figyeljünk a tünetekre, mivel ők még nincsenek annyira tisztában a kockázatokkal. Ezeket a tanácsokat betartva biztosan sikeres lesz az idei uszodába járásunk.