2300 Ráckeve, Kossuth Lajos utca 19.
Nyitvatartás: Hétfő - Péntek: 8:00 - 16:00
Breadcrumb Image

A szolár takaró és minden, amit tudnunk kell a használatáról

Főoldal Blog A szolár takaró és minden, amit tudnunk kell a használatáról
25 jún 2024  /  Szerző: Prémium Medence   /   0 hozzászólás

Évről évre egyre több helyről hallhatunk a szolár fóliáról, vagy a szolár takaróról, ettől függetlenül sokan a mai napig nem tudják, hogy használata mire jó, és miért fontos. A szolár fóliát több méretben is meg tudjuk vásárolni, a termék vastagsága pedig jellemzően a fólia minőségét is megmutatja.

Mivel az uszodatechnikában fertőtlenítéshez használt klór és az erős napsütés is károsíthatja a szolár takaró állapotát, vásárláskor nem érdemes a legolcsóbb, és legvékonyabb takarót megvásárolni.

Mire lehet jó egy szolár takaró?

Néhányan azt gondolják, hogy teljesen felesleges megvásárolni egy szolár takarót, hiszen a nyári forróságban előbb vagy utóbb úgyis felmelegszik a medence vize. Ez igaz, de nem mindegy, hogy mennyi idő alatt, ahogy az sem, hogy mennyire melegszik fel. Valószínűleg találkoztunk már azzal a jelenséggel hogy összeállítottuk kerti medencénket, feltöltöttük azt vízzel, majd napokat, vagy időjárástól függően akár heteket is várni kellett, mire elkezdett az felmelegedni. Ilyenkor a türelmetlenebb emberek már belemerészkednek a vízbe, de csak egy rövid időre, hiszen hamar rájönnek arra, hogy ilyen hűvös vízben még nem lehet élvezni a medencézést. Ha gyerekek is vannak a családba, akkor ők is biztosan türelmetlenül várják az önfeledt pancsolást.

Több szempontból is fontos lehet a szolártakarók használata akkor, ha nem szeretnénk egy olyan medencében csobbanni, melynek vízhőmérséklete túlságosan alacsony. Ez a takaró képes felerősíteni a napsugarakat melegítő hatását, ennek köszönhetően a rövidebb idő alatt, jóval magasabb hőfokra melegszik fel a kerti medence vízének hőmérséklete. A szolár takaró használatával kár 5-7 fokkal is magasabb lehet a víz hőmérséklete nyáron.

Hogyan működik a szolár takaró?

A szolár takarót a buborékos felével lefelé fordítva kell a víz felületére ráhelyezni, hiszen így a víz és a kék színű fólia között egy vékony levegőréteg jön létre a vízfelszínen. Innentől pedig már csak várni kell, szerencsére nem túl sokat! Ez a takaró az „üvegház” hatás elvén alapul, tehát elsősorban a megrekedt levegőt melegíti fel, mely érintkezik a vízzel. Ezt követően, mintegy hőmegtartó, átadja ezt a hőmérsékletet a víznek, így elkezd felmelegedni a medencében található víz legfelső rétege, körülbelül 15 centiméter vastagságon.

Jó tudni, hogy a szolár takaró nem csak segít felmelegíteni a vizet, hanem akár 90 százalékkal is képes lecsökkenteni a víz párolgását. Hiába melegszik fel a víz, nem tud elpárologni akkor, ha a fólia takarja a medence tetejét. Így az a víz, ami elpárologna egyszerűen lecsapódik a fólia belső részén, így visszakerül a medencébe. Ennek köszönhetően ezzel a fóliával még a legmelegebb időben is jelentősen mérséklődik a vízszint csökkenése, ezzel pedig pénzt takaríthatunk meg.

Bár lehetséges, hogy a nap önmagában is felmelegítené valamennyire a medence vizét, de az éjszakánként nagyon vissza tud hűlni, így másnap délelőtt megint várhatunk arra, hogy újra kicsit melegedjen. Ha szolár takarót használunk, a víz hőmérsékletének visszahűlését is meg tudjuk akadályozni, hiszen ez a réteg éjszaka mintegy vastag takaró, védi a medence vizét. Köztudott, hogy a medence vize a párolgás során veszít a hőmérsékletéből, ez a folyamat pedig egy lehűlés, vagy egy hűvösebb éjszaka folyamán fokozottabb lehet. A szolár takaró használatával szerencsére meggátolhatjuk a medencét a lehűléstől.

Miért lesz kevesebb vegyszerre szükségünk akkor, ha szolár takarót használunk?

Ha a medence tetején takaró van, akkor az megakadályozza, hogy a vízbe biológiai szennyeződések kerüljenek. Ez lehet piszok, falevél, termény, vagy kisebb faág is. A takarással fizikailag védjük a medence vizének tisztaságát, ennek köszönhetően pedig értelemszerűen kevesebb vízfertőtlenítésre lesz majd szükségünk.

Emellett fontos kihangsúlyozni azt is, hogy a fertőtlenítésre használt klór idővel a medence vizéből távozik, éppen ezért kell rendszeresen tesztelni majd vegyszerezni azt. Kevesen tudják azonban, hogy a klór koncentrációja párolgás útján csökken. Mivel a szolár takaró segítségével megakadályozzuk a párolgást, ezért a medence vizében található klór koncentrációja sem csökken olyan gyorsan, mint takaró nélkül. Így bebizonyosodik, hogy egy szolár takaró nem csak arra jó, hogy felmelegítse a medencénk vizét, hanem arra is, hogy védje a környezetet és a pénztárcánkat is, hiszen így jóval kevesebb vízkezelő vegyszert kell megvásárolnunk.

Energiát is megtakaríthatunk a szolár takaró használatával

Egy nagyobb medence esetében lehetséges, hogy valamilyen vízmelegítéssel is rendelkezünk, mely lehet szolár vízmelegítés, légszivattyús, vagy éppen elektromos. Mivel egy szolár takaró segít felmelegíteni a medence vizét, és megakadályozza azt is, hogy a víz hőmérséklete az éjszaka folyamán elkezdjen visszahűlni, értelemszerűen kevesebbet kell ezeket a vízmelegítő rendszereket is használnunk, így ebben az esetben kevesebb energiafelhasználással is számolhatunk.

Összefoglalva tehát, bár első ránézésre azt gondolhatjuk, hogy egy szolár takaró valójában felesleges pénzkidobás, jól belegondolva megéri beszerezni, hiszen az általa okozott előnyök rövid időn belül visszahozzák azt az összeget, amiért megvásároltuk. Nagyobb medence esetén a szolár takaró kezelésére ajánlott mobil vagy fix szolár takaró csörgő beszerzése is.