A búvárkodás nem olyan könnyű, mint az úszás, de sokan már gyermekként megszeretik ezt a tevékenységet és ilyenkor még nem is olyan éles a határvonal, mint a későbbiekben. Ha valaki kedvet kapott a búvárkodáshoz, akkor akár az otthoni medencében is elkezdhet gyakorolni.
A búvárkodással való megismertetés a gyerekek számára életre szóló élmény lehet. Egyek lesznek a természettel, felfedezhetik a víz alatti világot és közben egy szórakoztató, egészséges tevékenységet végeznek. Arról nem is beszélve, hogy megtanulják, hogyan legyenek türelmesek, kitartóak és felelősségteljesek – hangsúlyozza a Sportalsub.net.
Az első lépés megtétele azonban sokszor igen nehéz, a gyerekeket pedig lassan kell rávezetni erre az izgalmas sportra. Az első fontos tanács erre nézve, hogy már korán kezdjük el őket bevonni a vízi tevékenységekbe. Minél hamarabb megismerkednek a gyerekek a víz csodáival, annál jobb. Amint fizikailag és szellemileg is felkészültnek találjuk őket az ilyen tevékenységekre, engedjük meg, hogy kipróbálják a búvárkodást. Lehet kis lépésekben is haladni.
Tehát először írassuk be őket egy úszótanfolyamra, vagy adjunk nekik búvármaszkot, pipaszettet, hogy megnézzük, tetszik-e nekik. A pipával való úszás tökéletes bevezetése a búvárkodásnak. Ez a legjobb teszt arra, hogy megnézzük, a gyermekünk hogy fog viszonyulni a búvárkodáshoz. Ha szeretik felvenni a maszkot és megfigyelni a víz alatti világot, nagy az esélye, hogy ugyanez lesz a búvárkodással is.
A lassú haladás segít a gyermeknek abban, hogy kialakuljon benne a víz iránti szeretet. Ne feledjük, hogy az ismeretlen félelmetes lehet számukra, ezért ha hagyjuk, hogy fokozatosan ismerkedjenek a vízi sportokkal, megszűnik a tétovázás. Ilyen alapozás lehet a pipaszett, a búvárszemüveg és az otthoni medencében való játékos búvárkodás.
Az sem árt, ha beszélgetünk velük a búvárkodásról. A gyerekek okosabbak és értelmesebbek, mint azt a legtöbb felnőtt feltételezi. Nem kell mindent egy tündérmesébe ágyazni, ha nyíltan és őszintén beszélgetünk a búvárkodás előnyeiről és kihívásairól, az tökéletesen megfelel. Mind a sport szórakoztató, mint a megterhelő aspektusait meg kell említeni. Ellenkező esetben elkedvetlenedhetnek, ha csak szórakozásra és játékra számítanak és teljesen mást kapnak.
Az előnyök, melyeket megemlíthetünk: kapcsolat a természettel, a szabadság érzése, új, hasonló érdeklődésű barátok megismerése, paradicsomi helyek felfedezése. Nagy előny az erő, a koncentráció növelése és az egészségre gyakorolt hatás. Fontos, hogy a gyerekek tisztában legyenek olyan technikai szempontokkal is, mint a légzéstechnikák, a felszerelés megismerése, a türelem és a kitartás. Ha a gyerekek reális elvárásokkal lépnek be a búvárkodásba, akkor nem kell kételkednünk abban, hogy később feladják azt.
Tanítsuk őket a víz alatti világokról. Nagyon sok nagyszerű anyag létezik, ami felkelti a gyermek érdeklődését a vízi világ iránt. Győződjünk meg arról, hogy a könyvek, videók és dokumentumfilmek megfelelnek az életkoruknak. Egy nyolcévesnek ne mutassunk cápákról szóló dokumentumfilmet és ne adjunk nekik fénykép nélküli búváros könyveket sem, tehát gondosan válasszunk e tekintetben is.
A búvárkodás fontos része, hogy milyen a felszerelés, ezt is közösen válasszuk ki. Jól illeszkedő búvárszemüveget, búvárruhát és uszonyokat kell beszerezni, ami nem könnyű feladat, amikor gyerekekről van szó. A sport gyakorlati részéhez azonban erre is szükség van.
Mint ahogy az sem árt, ha találkozót szervezünk egy oktatóval, vagy ellátogatunk egy búvárközpontba, ahol egy tapasztalt oktató lehet segítségünkre a tanításban. Az oktató kiválasztásakor három dolgot tartsunk szem előtt, hogy hogy érzi magát a gyerek az oktató társaságában, hogy megfelelnek-e számunkra az oktató tanítási módszerei és hogy van-e tapasztalata a gyerekekkel való bánásmódban és a búvárkodás szórakoztatóvá tételében.
Fontos az is, hogy soha ne erőltessük a búvárkodást, ez egy olyan sport, amit szeretni és élvezni kell. Ha a gyermekünk nem érzi készen magát erre, adjunk neki időt. Az pedig, hogy szeret búvárkodni, nem jelenti egyúttal azt is, hogy él-hal érte. Legyünk tisztában azzal is, hogy a búvárkodás fizikailag is megterhelő, tehát valódi érdeklődést kell mutatnia iránta, hogy készen álljon az elköteleződésre, fizikailag és mentálisan egyaránt. Hagyjuk, hogy önállóan döntse el, hogy szeretné-e elkezdeni. Ha nyomást gyakorlunk rájuk, akkor már nem lesz szórakozás az egész.
A búvárkodás egy nagyszerű sport a gyerekek számára is, amely értékes, életre szóló leckéket és fontos készségeket ad át. Az a gyermek, aki már korán megtanulja a fegyelmet, az önállóságot, a csapatmunkát és a problémamegoldást, képes lesz arra, hogy az életben bármilyen kihívást feldolgozzon. Ha a gyermekünk pedig érdeklődést mutat a búvárkodás iránt, akkor kezdjük el időben felkészíteni rá. Akár úgy, hogy az otthoni medencében búváros játékokat játszunk, mint amilyen a vízbe dobott pénzérmék összeszedése.