2300 Ráckeve, Kossuth Lajos utca 19.
Nyitvatartás: Hétfő - Péntek: 8:00 - 16:00
Breadcrumb Image

Ennyi pénzbe kerül manapság fenntartani egy kerti medencét

Főoldal Blog Ennyi pénzbe kerül manapság fenntartani egy kerti medencét
30 máj 2024  /  Szerző: Prémium Medence   /   0 hozzászólás

Egy saját kerti medence sok család életében egy hatalmas álom, aminek megvalósítása érdekében könnyen lehet, hogy az egész család éveken át spórol, és gyűjtöget. Számos dolgot végig kell gondolnunk akkor, amikor elhatározzuk azt, hogy lesz a kertünkben egy saját medencénk, amit egész nyáron akkor használhatunk, amikor csak kedvünk tartja.

A medencevásárlás előtt álló emberekben gyakran felmerül az a kérdés is, hogy vajon milyen költségekkel számolhatnak később, mégis mennyibe fog kerülni egy kerti medence fenntartása?

Ebben a cikkben most részletesen végig vesszük azokat a szükséges ráfordításokat, melyek tudatával kirajzolódhat bennünk az, hogy mennyi egy átlagos méretű medence fenntartásának az ára manapság.

Milyen költségekkel kell számolnunk akkor, ha szeretnénk egy saját medencét?

Alapvetően elmondhatjuk, hogy egy saját medence teljes költsége felosztható két részre: Egyrészt gondolnunk kell a beruházási költségekre, másrészt a medence fenntartásával járó kiadásokra is. De hogy pontosan hogyan függ össze a beruházási, illetve a medence fenntartási összeg? Máris mutatjuk!

Az valószínűleg senki számára nem lesz meglepő információ, hogy a beruházási költség mindig jóval nagyobb mint a fenntartási, ez abból adódik, hogy az elején meg kell vásárolni magát a medencetestet, majd ki kell választani a legmegfelelőbb gépészetet. Fizetnünk kell emellett a kiszállításért, a telepítésért, de természetesen ma már számos extra kiegészítőre is költhetünk. Bár ez soknak tűnhet így elsőre, fontos végig gondolni azt is, hogy a legtöbbször éppen az a cél, hogy olyan eszközökkel térjünk haza, melyek hosszútávon a fenntartási költségeinkből is le fognak tudni majd faragni.

A fenntartási költségeket nagyban befolyásolhatja az, hogy pontosan mire ruháztunk be a kezdetekkor. Értelemszerűen minél nagyobb mérettel rendelkező medencét vásároltunk meg, annál nagyobb rezsiköltségekkel kell elszámolnunk havonta, ez pedig a fűtés, a rendszeres vegyszerezés, a víz utánpótlás, illetve az egyéb költségekből tevődik össze. Saját medencénk fenntartási költségének összege leginkább attól függ tehát, hogy mekkora medencével rendelkezünk, és hogy erre a kerti medencére milyen időjárási tényezők hatnak, milyen gépészeti egységet vásároltunk meg hozzá, illetve, hogy azt hogyan üzemeltetjük.

Ennyi az annyi: Tekintsük át a víz üzemi költségeinket

Magától értetődő, hogy ha egy medencéről beszélünk, akkor a vízszükséglet lesz a legnagyobb, ugyanis egy kerti medence feltöltéséhez akár több tíz köbméter vízre is szükségünk lehet. A forró nyári napokon, amikor kevesebb a csapadék, még a víz párolgását is pótolnunk kell, erre pedig sort kell kerítenünk havi, vagy akár heti rendszerességgel. Ahhoz, hogy minél kevesebb víz párologjon el a medencéből érdemes lehet beszereznünk egy szolárfóliát vagy szolártakarót, vagy valamilyen medencefedést. Ezek bár első ránézésre plusz kiadásoknak tűnhetnek, de valójában használatukkal csökkenteni tudjuk a kerti medencénk víz üzemi költségeit.

A víz mellett a másik fontos tényező az áramhasználati díj lehet. Ez a költség is nagyban függ a medence méreteitől, illetve attól, hogy a vásárolt eszközök milyen összteljesítménnyel rendelkeznek, és milyen az áramfelvételük. Ha például egy homokszűrős gépészetet fogunk használni, akkor egy átlagos méretű medence havi költségei körülbelül 10 ezer forintra becsülhetőek. Ha azonban a medence vizét fűteni is szeretnénk, akkor az áramfogyasztás tekintetében elsősorban az őszi, illetve a tavaszi kiadást kell figyelembe vennünk, de arra is fontos gondolni hogy az eszközt azért feltehetőleg minden egyes nap nem fogjuk majd bekapcsolni. Egy jó minőségű szolártakaróval ugyancsak csökkenthetünk a fűtésköltségeken, de a homokszűrő üzem ideje is kevesebb lesz akkor, ha figyelünk arra, hogy koszos lábbal nem megyünk bele a medencébe, és ha bevezetjük azt, hogy medencézés előtt a lábunkat, vagy akár az egész testünket lemossuk.

Vegyszeres kezelés költségei, és a fizikai szennyeződések tisztítása

Medencénk vízének tisztántartása egy fontos kérdés, hiszen senki nem szeretne nyálkás, vagy éppen zöld vízben megmártózni. Elmondhatjuk, hogy egy átlagos méretű kerti medence vegyszer készlete körülbelül másfél hónapig kitart, költsége pedig körülbelül 20 000 forint.

Bár egy jól működő homokszűrős berendezés valóban hatékonyan meg tudja szűrni a medence vizét, és a vegyszerezés, illetve a sóbontó használata biztosítja a kémiai és a biológiai tisztítást, időnként célszerű a medencét kézi, vagy akár gépi erővel is kitisztítani. A thespruce.com szerint az, hogy milyen gyakran van erre szükség, leginkább a medencehasználattól függ, illetve attól is, hogy a medence vize mennyire van fizikai szennyeződéseknek kitéve (például lehulló falevelek.) Annak érdekében, hogy óvni tudjuk medencénk vizének tisztaságát, használaton kívül mindenképpen érdemes lehet legalább egy fóliával lefedni.

A kültéri medencék esetében természetesen a téliesítés költségeivel is számolnunk kell, melyeket el kell végeznünk még a fagyok beállta előtt. Ezt a munkát akár saját magunk is elvégezhetjük, de természetesen kérhetjük szakember segítségét is.