Az úszás egy remek mozgásforma, sokan főleg azért kedvelik, mert sem az ízületeket, sem az izmokat nem terheli. Éppen emiatt egyre több túlsúlyos ember válassza az úszást, ha le szeretne fogyni, hiszen a medencében sokkal könnyebb mozogni.
De nézzünk utána, mégis mennyire lehet jó választás az úszás akkor, ha fogyni szeretnénk? Mennyi idő alatt fogyhatunk le akkor, ha rendszeresen eljárunk úszni, és mennyi kalóriát lehet elégetni a medencében?
Sokan úgy gondolják, hogy az úszás az egyik legjobb, legegyszerűbb, legbiztonságosabb és leghatékonyabb mozgásforma, mely nem csak erősít és formál, hanem zsírt is éget. Nagyon kevés ember van, aki teljes mértékben meg van elégedve magával, az alakjával és a kinézetével. Az úszás az egyik legjobb mozgásforma, ami hatékonyan égeti a kalóriát, és fokozza az anyagcsere folyamatokat. Teljesen átmozgatja szervezetünk legfontosabb izomcsoportjait, így tudja formába hozni testünket, és így segít abban is, hogy a felesleges kilóktól megszabaduljunk.
Úszás során nem csak az izmainkat, hanem a tüdőnket és a szívünket is alaposan megdolgoztatjuk, éppen emiatt nagyon gyakran ezt a mozgásformát a kardio edzések közé szokták sorolni. Jótékony hatással van a szív-és érrendszerre, illetve a légzőszervek egészségére is. A rendszeres úszás segít megelőzni a szívbetegségek, illetve a kettes típusú cukorbetegség kialakulását is, de képes növelni a tüdő és a szív teljesítményét is, melynek köszönhetően nyugodt állapotban csökkenti az ember pulzusát és vérnyomását.
Talán sokan nem is tudják, de már egy félórás úszással 100-600 kalóriát is elégedhetünk. Ez természetesen múlik a mozgás intenzitásától is, illetve attól, hogy milyen testsúllyal rendelkezünk. Bár való igaz, hogy nincs olyan, hogy lokális fogyás, az alakformálás egyik legfontosabb alappillére pedig az egészséges életmód és a helyes táplálkozás, de az tény, hogy a rendszeres úszás hozzájárulhat ahhoz, hogy a legjobb formában legyünk. A rendszeres edzésnek köszönhetően elérhetjük azt, hogy a kívánt testrészeink formálódjanak.
Ha mondjuk egy kicsit szélesnek találjuk a csípőnket, akkor célszerű lehet megerősíteni a hátunkat, a vállunkat, illetve a karjainkat, hiszen így tudunk egy jobb testarányt kialakítani. Ha azonban pont, hogy a felsőtestünket látjuk erősnek, akkor jó, ha inkább az alsó testünkre kezdünk el rádolgozni. Az úszásnak az egyik legnagyobb előnye, hogy teljesen személyre lehet szabni, ennek köszönhetően lehetőségünk van arra, hogy bizonyos testtájakat valamivel jobban megdolgoztassunk, erre jó módszer lehet például az, ha úgy úszunk le egy-két hosszt, hogy csak a lábainkat, vagy épp, hogy csak a karjainkat használjuk közben.
Ahogy pedig egyre jobban belejövünk az úszásba, napról napra egyre ügyesebbek leszünk benne, és mindig valamennyivel gyorsabban fogunk haladni, vagy éppen hosszabb távot fogunk tudni leúszni. Ennek köszönhetően megfelelő táplálkozás mellett hamar beindulhat a fogyás is, hiszen egyre több kalóriát fogunk tudni elégetni, ebből adódóan pedig ízületeink egyre rugalmasabbak, izmaink pedig egyre erősebbek lesznek.
Szinte az úszás az egyetlen olyan sport, ami mindenkinek ideális választás lehet akkor, ha valamilyen mozgásformát keres. Ez egy olyan sporttevékenység, amit űzhetünk versenyszerűen vagy szabadidős tevékenységként is, de emellett sokan kedvelik egészségügyi hatása miatt is. Kicsi a sérülés és a túlterhelés veszélye, és az úszás egy olyan mozgásforma, amely a legtöbb izomcsoportot egyszerre átmozgatja.
Fogyás esetén az úszás ideális megoldás lehet azok számára is, akik nagyobb túlsúllyal rendelkeznek, vagy éppen valamilyen sportsérülésből épülnek fel, hiszen ez egy olyan mozgásforma ami alacsony ütközésrátával jár, kíméli az ízületeket, mégis remekül erősíti az izmokat. Ezek mellett elmondható az is, hogy az úszás remekül fejleszti az ember állóképességét is.
Az úszás nagy előnye, hogy szinte bárki, bármikor elkezdheti, de ez természetesen nem azt jelenti, hogy első alkalommal egy órán át kell úszni. Mint minden sportágban, itt is fontos a fokozatosság! Célszerű először rövidebb edzéssel kezdeni, ezután pedig fokozatosan lehet emelni az edzés időtartalmát. Az is lényeges, hogy megfelelő úszástechnikával álljunk neki úszni.
Ha a különböző úszásnemeket nem sikerül jól elsajátítani, akkor az többet árthat, mint használ, ezért célszerű az elején úszóedző segítségét is kérni. Fontos tudni azt is, hogy a különböző úszásnemek mind más és más módon mozgatják át a testünket, ha ezeket variáljuk, akkor az edzés intenzívebb és változatosabb lehet. Az úszás hátránya lehet az, hogy az uszodába a belépő általában nem olcsó, így ez a mozgásforma elég költséges hobbi lehet számunkra, főleg akkor, ha heti többször is eljárunk úszni.
Az uszodába el is kell utazni, és ez plusz időt jelent, arról nem is beszélve, hogy sokan nem szeretik a zsúfolt uszodákat. Számukra jó megoldás lehet egy saját kerti medence építtetése, hiszen ezzel hosszútávon megspórolhatjuk az uszodabelépő árát, az utazási időt, és a saját medencénkben idegenekkel sem kell osztozkodni.