Egyre melegebb az időjárás, és az igazi forró nyár közeledtével sokunkban felmerülhet a kérdés: Milyen feladatokat kell a medenceszezon előtt elvégeznünk ahhoz, hogy rövid idő elteltével az egész család élvezni tudja a saját kerti medencénk adta előnyöket.
A több hónapos pihenő után a medence tavaszi beüzemelése általában nagyobb időbefektetéssel jár, de megéri mindenre odafigyelni, hiszen így egész nyáron kedvünkre lubickolhatunk saját kerti medencénkben.
Ezúttal összegyűjtöttünk mindent, amit a medencenyitásról érdemes tudni, illetve felsoroljuk a legfontosabb feladatokat, melyekről ilyenkor nem szabad megfeledkezni.
Első lépésként el kell távolítanunk a kerti medence fedelét. Ha biztonsági fedelünk is van, akkor legelőször a fedőről kell a koszt, a lehullott leveleket, és az egyéb szennyeződéseket letakarítani. Ezt megtehetjük egy lombgereblyével, vagy akár egy medencekefével is. Hogyha ennél a lépésnél a rugók egy részét eltávolítjuk, akkor a fedlap feszültsége csökken, és könnyebben el tudjuk majd végezni a különböző tisztítási feladatokat. Ha hamar túl szeretnénk lenni ezen a lépésen, akkor felgyorsíthatjuk a folyamatokat azzal, ha segítségül hívunk egy levélfújót, így könnyedén el tudjuk tüntetni a medencefedélre ráhullott szennyeződéseket.
Slaggal is dolgozhatunk akkor, ha túl koszosnak látjuk a medencefedelet. Ilyenkor egyszerűen veressük le a vízsugárral az érintett felületet, majd, ha az teljesen megszáradt, akkor hajtogassuk össze, és pakoljuk el. A medencefedelet érdemes egy teljesen zárt térbe tárolni, máskülönben megeshet akár az is, hogy megtalálják a rágcsálók, és kárt tesznek benne. Beszéljünk bármilyen típusú medencetakaróról, tavasszal mindig ügyeljünk arra, hogy tisztán és szárazon pakoljuk azt el.
Ezután sort kell kerítenünk arra, hogy eltávolítsuk a medencében lévő téliesítő dugókat. Ezekre a leeresztésnél volt szükségünk, és megtalálhatóak a szűrőknél, illetve a szivattyú környékén. Ha ez a lépés megvan, akkor eljött a medence berendezéseinek összeszerelési ideje is, tehát előkerülhet a létra, az ugródeszka, a kapaszkodók és a fedélzeti foglalatok is.
Ezeknek állapotát természetesen még a medenceszezon előtt ellenőriznünk kell, nézzük meg ilyenkor például a létra vagy a csúszda lábait és az ugródeszka csavarjait. Ezen a ponton kell megnéznünk azt is, hogy megfelelően, és biztonságosan vannak-e rögzítve a padlólefolyók.
Ezt követően a szivattyúberendezésre kerül a fókusz, annak összeszerelését pedig nem érdemes elsietni. Nézzük meg azt, hogy milyen állapotban vannak a szűrőrácsok, és készítsünk elő mindent, a vízvezetékrendszer beüzemeléséhez (például ennél a lépésnél nyissuk ki a szelepeket.) A különböző típusú medencéknél más és más módon történik a vízvezetékrendszer beindítása, de a folyamatok során mindig tartsuk szem előtt az előírásokat. Mielőtt a medencéhez tartozó szivattyút bekapcsolnánk, ellenőrizzük le azt, hogy valóban kinyitottuk-e az összes szelepet. Természetesen megeshet az is, hogy a beüzemelés nem megy zökkenőmentesen, az InTheSWim szerint, ha elakadunk valahol, vagy ha valamiben nem vagyunk biztosak, inkább kérjük egy hozzáértő szakember segítségét.
Mielőtt sor kerül a medence megtöltésére, egy alapos takarítást is be kell iktatni, hiszen senki nem szeretne egy koszos, piszkos medencében megmártózni. A takarítás során oda kell figyelni arra, hogy milyen típusú tisztítószereket használunk, válasszunk olyanokat, melyek biztosan nem fognak kárt tenni a felületekben. A medence falát tisztítsuk le egy kefével, majd az alját alaposan porszívózzuk ki.
Medencenyitáskor természetesen hangsúlyt kell fektetnünk a víz kémiai egyensúlyára is. Ez is egy olyan lépés, amit nem szabad kihagyni. Ha rendelkezünk sóbontóval, akkor a medencevizet a megfelelő mennyiségű sóval töltsük fel, majd állítsuk az eszközt 80% fölé egy kicsivel. Egy tesztkészlet segítségével tavasszal ellenőrizhetjük a víz pH-értékét, illetve lúgosságát, és azt is, hogy mennyire kemény. A tesztelés azért is lehet hasznos, mert így pontosan látni fogjuk azt, hogy a vizet hogyan kell majd kezelni. Lényeges kérdés az is, hogy milyen szereket használunk, helyezzük előtérbe a minőséget akkor is, ha a tisztítószerekről-, és akkor is, ha éppen az algaölőről van szó. A medence üzembe helyezését követően fontos, hogy sűrűn tisztítsuk és porszívózzuk azt ki, illetve az is jó ötlet lehet, ha a medence töltés után pár napig folyamatosan megy a szűrő. Ne felejtsük el ellenőrizni a víz áramlást, és a nyomást se. Szerencsére később a víz pH-értékét elég hetente ellenőrizni, illetve gondoskodjunk arról is, hogy a szűrők folyamatosan ürítve legyenek.
Általánosságban elmondható, hogy akkor biztonságos és kényelmes egy kerti medence használata, ha az tiszta, a víz hőmérséklete pedig körülbelül 20-23 Celsiusfok körül mozog. Ha azonban a medencébe kisgyerekek is fognak pancsolni, várjunk még néhány napot a fürdőzéssel, hogy a víz jobban felmelegedjen.