Mivel az úszás az egyik legnépszerűbb sport, nagyon sok ember még akkor is rendszeresen eljár úszni, amikor kicsit rosszabb az idő. Erre tud megoldást nyújtani számunkra a fűtött medence, melyek használatát általában az uszodák tudják számunkra biztosítani.
Bár való igaz, hogy minden egyes uszodának megvannak a saját szabályai, melyek a medence helyes használatára vonatoznak, vannak azért olyan szabályok is, melyeket nagy általánosságban mindenhol érdemes betartanunk. Ezzel nem csak saját magunkra, hanem embertársainkra is figyelünk, és törekszünk arra is, hogy senkit ne zavarjunk meg a medencében, sportolás közben.
Ha rendszeresen eljárunk a közeli uszodába, néhány fontos dolgot mindenképpen érdemes szem előtt tartanunk. Az első és talán a legfontosabb, hogy ezekben a hatalmas úszómedencékben is odafigyelünk egymásra, és mindig a mi sávunkon belül maradunk úszás közben. Hasonlóan működik ez, mint az autóvezetés: odafelé jobb oldalon, visszafelé pedig bal oldalon kell haladnunk. A másik fontos dolog, melyről jobb, ha nem feledkezünk meg, az az, hogy mindig átnézzük az adott sávot, mielőbb bevetnénk magunkat a habok közé.
A nagyobb uszodákban mindig külön sávokat vannak alakítva a lassabban, illetve a gyorsabban úszó személyek számára, ezért induláskor érdemes az egyes sávokban lévő úszók szintjét megnézni, és keressük meg a számunkra legmegfelelőbb sávot, így nem foguk a többi úszót zavarni. Nagyon fontos, hogy akár kezdő, akár haladó, vagy profi szinten vagyunk, pihenni időnként mindenképpen álljunk meg, de az ne a sáv kellős közepén, inkább a végén tegyük meg.
Így tudjuk megakadályozni azt, hogy a következő úszótársunk esetleg nekünk ütközzön. Ha a pihenő után újra beállunk az úszók közé, várjuk meg míg a társaink megfordulnak, és ne egyszerre induljunk el. Fontos, hogy mindig haladjunk a saját tempónkban, és ne akarjunk versenyezni a többiekkel.
A szabályokat, melyek a medence szélén találhatóak mindig gondosan olvassuk el, hiszen a különböző uszodákban eltérhetnek a szabályok. Ha úszni érkezünk, mindig legyen nálunk törölköző, papucs, úszószemüveg, ha pedig szabadtéri medencéről van szó, akkor védjük magunkat a naptól, használjunk naptejet és próbáljunk meg az árnyékba húzódni.
Fontos szabály, hogy már úszás előtt zuhanyozzunk le, és erről nem érdemes utána sem megfeledkeznünk. A medence környékén soha ne fussunk, figyeljünk oda a többiekre, ne lökdösődjünk. Ezeket a dolgokat természetesen nem csak akkor kell betartanunk, ha uszodába járunk, hanem akkor is, ha a hétvégén családunkkal a közeli strandot szeretnénk meglátogatni. Ezekre a fontos szabályokra pedig már kis korban a gyerekek figyelmét is fel kell hívnunk, hogy ne legyen baj.
Továbbá a gyerekeket soha ne hagyjuk, egy percre se a medencében, vagy a medence környékén figyelmen kívül, és ügyeljünk arra is, hogy veszélyes játékokkal ne játsszanak a vízben. Ha pedig bármilyen kétség vagy veszélyhelyzet felmerül, forduljunk az úszómesterhez!
A különböző, nyilvános uszodáknak különféle előírásokat kell betartaniuk ahhoz, hogy a vendégek számára biztosítani tudják a megfelelő higiéniát, és a medencék biztonságos használatát. Ezekről a szabályokról korábban már a CDM Sport is beszámolt. Bár tény, hogy a medencézésnek és az úszásnak mindenki számára egy jól eső, szórakoztató tevékenységnek kell lennie, ennek ellenére mindig van némi kockázat a biztonságunkra nézve akkor, ha egy nyilvános medencében mártózunk meg.
Gondolhatunk itt elsősorban a vízre, mely csúszóssá teszi a medence körüli területeket, ezért fokozottan oda kell figyelni arra is, hogy a medence mellett, a parton hogyan viselkedünk. Mivel sok helyen sajnos elég csúszós a medence padlója, a megfelelő biztonság érdekében mindenképpen olyan papucsot kell hordanunk, ami tapad, így biztonságot nyújt számunkra.
Ha a gyermekek nem tudnak még úszni, ne menjenek be a mély medencében, ők maradjanak a kimondottan a nem úszók számára kijelölt helyeken, így tudjuk elkerülni a különböző veszélyhelyzeteket. Arra is ügyelnünk kell, hogy a medence széléről csak az erre kijelölt helyeken szabad beleugrani a vízbe. Ha pedig az úszás mellett egy kis plusz izgalomra vágyunk, akkor figyeljünk oda arra, hogy a vízi csúszdák, illetve az ugródeszkák környékét használat után mindig a lehető leghamarabb hagyjuk el.
Az úszás talán az egyetlen sport, melyet a szakemberek kortól és nemtől függetlenül szinte mindenki számára ajánlani szoktak. Bár az úszást elkezdeni nem könnyű, főleg akkor, ha évtizedek óta nem úsztunk, szerencsére viszonylag hamar bele lehet jönni. Ilyenkor a cél, hogy napról napra emeljük a leúszandó mennyiséget, így heti edzésekkel szépen lassan tudjuk szervezetünket hozzászoktatni a sporthoz.
Az úszás rendkívül sok jótékony hatással rendelkezik. Amellett, hogy növeli a tüdőkapacitást, átmozgatja és erősíti az izmainkat, sőt még az immunrendszerünket is! Feszesíti a vázat, csökkenti a vércukrot és a vérnyomást, növeli a vér oxigénszintjét, és javítja az anyagcserét.
Az, ha rendszeresen eljárunk úszni, növelheti az állóképességünket, javítja az izomtónusunkat de még a fogyásban is segíthet, hiszen úszással óránként körülbelül 600 kcalt-t égethetünk el.