2300 Ráckeve, Kossuth Lajos utca 19.
Nyitvatartás: Hétfő - Péntek: 8:00 - 16:00
Breadcrumb Image

Úszással a derék és hátfájás ellen

Főoldal Blog Úszással a derék és hátfájás ellen
15 jún 2024  /  Szerző: Prémium Medence   /   0 hozzászólás

Köztudott tény, hogy az úszás az egyik legjobb mozgásforma, amit a gerincünk védelme érdekében űzhetünk, ugyanis a medencében a víz felhajtóerejének köszönhetően szinte teljesen tehermentes helyzetben tudjuk átmozgatni és erősíteni azokat a törzsizmokat, melyek a gerincünket tartják.

Nagy általánosságban azt szokták mondani, hogy a rendszeres úszás mindenkinek ajánlott, hiszen rendkívül jól fejleszti az állóképességet, nyújtja és lazítja a törzset, alaposan átmozgatja az izmokat (hátizmokat és a mély törzsizmokat egyaránt). Emellett jót tesz a szív-és érrendszernek, és a tüdőt is erősíti, de a ciklikus légzés még az egészségmegőrzéshez is hozzá tud járulni.

Fontos beszélni arról is, hogy ez a mozgásforma még a derékfájós embereknek is tökéletes választás lehet, ugyanis a víz tehermentesítő hatásának köszönhetően a medencében eltöltött idő alatt elkezd enyhülni az ízületekre nehezedő nyomás, így csökken a fájdalom annak ellenére, hogy a vízben még a nagyobb volumenű mozgásokat is el tuduk végezni.

Fontos a helyes technikájú úszásnemek elsajátítása!

A krónikus hátfájás nagyon kellemetlen tud lenni a mindennapok során, főleg abban az esetben, ha korábban aktív életet éltünk, és szeretnénk újra bevezetni a rendszeres testmozgást az életünkbe. Meg kell értenünk azt, hogy bár valóban kulcsfontosságú az általános egészségünk szempontjából az aktív életmód, de ebben az esetben különösen oda kell figyelnünk arra, hogy mennyire erőltetjük meg testünket, tehát tartsuk szem előtt testünk jelzéseit, és ne vegyük félvállról az adott mozgástechnika megfelelő elsajátítását sem.

Bizonyított tény, hogy úszás közben endorfinok szabadulnak fel a testünkben, ezek pedig elősegítik a pihenést és a relaxációt. Úszás közben a medence vízében a kellemes ellazulás biztosítva van a szervezetünknek, ez pedig nem csak testünknek, hanem a lelkünknek is jól esik! Az úszással kapcsolatban az egyik legfontosabb szabály, amit mindenkinek be kell tartania az, hogy tanuljuk meg helyesen kivitelezni az adott mozdulatsorokat, hiszen ha például rossz testtartással állunk neki úszni, akkor azzal saját magunknak árthatunk.

Erre különösen fontos figyelni azoknál a személyeknél, akik hát és derékfájással küzdenek. Akik el szeretnének járni rendszeresen úszni, a legjobb ha első lépésben egy úszásoktató segítségét kérik, aki még felnőtt korban is meg tudja tanítani azt, hogy hogyan kell helyesen a különböző úszásnemek végrehajtani.

Milyen úszásnem ajánlott, és melyiket érdemes kerülni derék és hátfájás esetén?

A hátúszás bátran nevezhető egy gerinckímélő úszásnemnek, hiszen a mozgás során a nyaki, a háti, illetve az ágyéki gerincszakasz is jól tehermentesítő, így kisebb az esélye annak, hogy úszás közben a nyakizmok megfeszülnek. Ilyenkor azonban érdemes arra odafigyelni, hogy úszás közben ne görbüljön túlságosan meg a testünk a víz felszínén fekve.

Ajánlani szokták a mellúszást is azoknak a személyeknek akik derék-, és hátfájással küzdenek, de ezt az úszásnemet ilyenkor csak úgy alkalmazzuk, hogy a fejünket beengedjük a vízbe, és csak akkor emeljük azt egy kissé meg, amikor levegőt veszünk. Ilyenkor továbbra is menjen a lábtempó folyamatosan, és a vízen törzsünket tartsuk teljesen egyenesen.

Gerincpanaszokkal küzdők számára érdemes inkább elkerülni a gyorsúszást, illetve a pillangóúszást. Ezeknél az úszásnemeknél ugyanis még abban az esetben is erős behatások érik a deréktájt ha az illető megtanulja a helyes kivitelezést.

Ilyen hatással lehet szervezetünkre a rendszeres úszás

Az úszás egy olyan mozgásforma mely kortól és nemtől függetlenül bárki számára tökéletes lehet. Előnye, hogy nem igényel különösebb felszerelést, csupán egy kényelmes fürdőruhára/fürdőnadrágra, úszósapkára és egy jó úszószemüvegre lesz szükségünk és máris csobbanhatunk a medence vízében. Bár néhányan úgy gondolják, hogy nem egyszerű megtanulni úszni, ez inkább azok számára szokott gondot okozni, akik évtizedek után szeretnének újra úszni, vagy akik esetleg korábban nem megfelelő tanulták meg némelyik úszásnem technikáját.

A jó hír azonban, hogy kis gyakorlással minden nap jobban fog menni az úszás, a medencében eltöltött idő pedig nem csak a testünkre, hanem a lelkünkre is jó hatással lesz. Talán nem is gondolnánk, mennyi mindenre lehet jó az úszás. Pedig növeli a tüdőkapacitást, átmozgatja és ezáltal erősíti az izmokat, és erősíti az immunrendszert is. A rendszeres úszás enyhíti a derék és hátproblémákat, csökkenti a vérnyomást, kíméli az ízületeket és jó hatást gyakorol az idegrendszerünkre is.

Ez a mozgásforma növeli az állóképességet, javítja a tartást, csökkenti a felgyülemlett stresszt így megszüntetheti a szorongást vagy a depressziót, de a fogyást is elősegíti.

Bármilyen mozgásformáról beszélünk, a bemelegítés soha ne maradjon el. Ez természetesen úszás előtt is fontos! Szánjunk időt arra, hogy alaposan átmozgassuk a felsőtestünket, a nyakizmokat, illetve a kar és vállizmainkat is. Ez azért fontos, hogy ne sérüljünk meg sportolás közben, és hogy ebben az esetben ne merev izmokkal másszunk be a medencébe.

Még a medence szélén végezzünk karkörzéseket, fejkörzéseket, guggoljunk és hajoljunk néhányat, ha pedig évek óta nem mozogtunk, akkor azokat az izomcsoportokat próbáljuk meg alaposan átmozgatni, melyeket rég nem használtunk már.